Novinky

 

Krkonoše

Slovo, které u většiny z nás navodí vzpomínky na pobyt v nejvyšším a nejznámějším pohoří České republiky. Vzpomínky na lyžařské túry po hřebenech či sjezdy na svazích v okolí horských středisek, na školní výlety na vrchol nejvyšší hory Sněžky (1602 m n.m.), na rozkvetlé horské louky a tmavě zelené houštiny kleče, na modrá jezírka uprostřed tajemných rašelinišť, na tabulky se znakem prvního českého národního parku.

 

Vrchlabí

ilustrační foto

Živé průmyslové město a středisko značné části krkonošského podhůří. Brána do centrální části Krkonoš v pěkné poloze kolem řeky Labe v jeho údolí, omezeném rozsochou Žalého a Strážné hůry s Janovým kopcem.

Dobré výchozí místo pro návštěvy zajímavých lokalit v podhůří:
Hostinné, Trutnov, Dvůr Králové a barokní Kuks, Nová Paka, Teplicko-adršpašské skály.

Sídlo Správy Krkonošského národního parku a jeho zařízení (Hlavní informační středisko, Krkonošské muzeum).

Vznik a rozvoj původně nepatrné osady, založené zřejmě v době kolonializace podhůří ve 13. století, souvisí s rozmachem dolování rud železa a drahých kovů. Královský báňský hejtman tu buduje renesanční zámek, později několikrát přestavovaný. V období třicetileté války do roku 1634 v majetku Albrechta z Valdštejna, který zde z místní suroviny zavedl výrobu palných a chladných zbraní pro svou armádu. Po jeho smrti získává panství cisařský generál Rudolf Morzin a v rukou jeho potomků přetrvává i ve větví Czerninů-Morzinů až do roku 1945.

V 19. století ustupuje hornictví a výroba železa do pozadí. Postupně převládá ve městě i v okolí textilní průmysl i strojírenství, elektrotechnika a výroba automobilů značky Škoda.

https://www.ceskehory.cz/pruvodce/herlikovice.html


01.10.2020
Pěší turistika v Krkonoších
Krkonoše jsou přímo rájem pro pěší turistiku, ve kterém můžete na vlastní kůži poznat jedinečnou krajinu v Evropě. Drsná příroda na hřebenech a vrcholcích hor Vás vyzývá. Ten, kdo zvládne kamenité pěšiny a překoná dlouhá stoupání, bude odměněn nádhernými výhledy do kraje. Kdo ucítí vítr na tváři a nechá se kochat panoramaty, rychle pochopí, proč je toto místo tak výjimečné a také, jak vznikly všechny ságy a pověry o Krkonoších.


Pěší turistika má zde dlouholetou tradici. Již Goethe putoval na Sněžku (1602 m) za východem slunce. Turistické trasy jsou dobře vyznačeny a rozlišeny různými barvami (červená, modrá, žlutá a zelená). Proto je také orientace i pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé, s turistickou mapou jednoduchá. Pokud neradi šlapete do kopce můžete využít lanové dráhy. Návštěvu sousedního Polska Vám umožní hraniční přechody pro pěší.

Vzhledem k tomu, že se může počasí v Krkonoších během jedné hodiny zcela změnit, doporučuje se mít s sebou na túru vždy turistickou mapu, oblečení do deště a něco teplejšího.
Pohybujte se pouze po vyznačených trasách a berte prosím zřetel na citlivou krkonošskou přírodu.

 


01.10.2020
Bikearena Krkonoše

Malebná krajina nejvyšších českých hor Krkonoš s nejvyšší horou Sněžkou a pramenem světového veletoku Labe přitahují již více než sto let navštěvníky z celé Evropy. Přestože je krkonošská krajina chráněna národním parkem a některá místa jsou pro cyklisty nedostupná, najdete v Krkonoších i v podhůří stovky kilometrů krásných tras pro horská, treková i silniční kola. Odměnou za nějaké to šlapání do kopců vám budou zážitky z úchvatných výhledů, z jedinečné přírody, malebných horských vesnic i podhorských historických měst. Šetřit občas síly do kopců vám pomohou sedačkové lanovky, které vás vyvezou nahoru i s kolem nebo speciálně vybavené cyklobusy. Vybrali jsme pro vás některé trasy tak, aby vám přinesly nejen nezapomenutelné zážitky, ale také více poznání - poznání místní krajiny, lidí a historie. Třeba vám pak náš kraj ještě více přiroste k srdci.

 


 
Vrchlabím, kde „začínají Krkonoše“, prochází dvě dálkové cyklotrasy. Cyklotrasa č. 2, Labská stezka, dříve značená jako č. 24, začíná ve Vrchlabí a směřuje více či méně podél Labe až do Německa, kde se Labe vlévá do moře. Druhou dálkovou je cyklotrasa č. 22, tzv. Jizersko-jesenická magistrála, která křižuje Krkonoše v jejich podhorské části a prochází i napříč Vrchlabím.
Svůj start má ve Vrchlabí u vlakového nádraží pásově značená cyklotrasa č. 4301, která vede z Vrchlabí přes Horní Lánov a Černý Důl na Hoffmanovy boudy v Janských Lázních (13 km).
Další cyklotrasou, která začíná ve Vrchlabí, a to na náměstí Míru u kostela sv. Vavřince, je krkonošská cyklotrasa č. 10. Odsud stoupá na Křížovky směr Benecko a pokračuje přes Mrklov do Horních Štěpanic, na Rovinka a do Vítkovic k hotelu Praha (18 km). Cestou ji křižují další cyklotrasy, po kterých lze pokračovat až na hřebeny Krkonoš.      

Cyklostezka Vrchlabí – Lánov
Cyklostezka mezi Vrchlabím a Lánovem začíná cca 100 m za autobusovým nádražím ve Vrchlabí a je hojně využívána nejen cyklisty ale i in-linery. Povrch je nový asfaltový, lehce hrubší. Náročnost lehká, pozor však na sjezd z kopce do Lánova. Stezka je v půli kopce přerušená na cca 100 m, které je nutno překonat po hlavní silnici. Dále cyklostezka pokračuje až na konec Lánova směr Čistá.
Výchozí místo: ul. Lánovská, za autobusovým nádražím ve Vrchlabí.
Délka trasy: 2,5 km     

Nejezděte na kole do kopce je mottem Dlouhých sjezdů , které připravil pro návštěvníky Krkonoše – svazek měst a obcí se Správou Krkonošského národního parku. Cyklobusem a lanovkou se i s kolem můžete vyvézt co nejvýše a potom se vydat z horských poloh pohodlnou jízdou do krkonošského podhůří. Trasy nejsou v terénu speciálně značeny, ale vedou po stávajících cyklotrasách. Z Vrchlabí jich můžete využít hned několik.
Kam teče Labe
Vrchlabí - Herlíkovice (538 m n. m.) – lanovkou na Přední Žalý (1018 m n. m.), na kole Benecko, Křížovky, Kněžice, Vrchlabí, Kunčice nad Labem, Klášterská Lhota, Hostinné (350 m n. m.) = 27 km
Sjezd pod Liškou
Vrchlabí – cyklobusem Janské Lázně (670 m n. m.), lanovkou Černá hora (1299 m n. m.), na kole Pražská bouda, Lesní bouda, Tetřeví boudy, Hříběcí boudy, Strážné, Vrchlabí (465 m n. m.) = 26 km
Sjezd z Plání do Strážného a do Vrchlabí
Vrchlabí – cyklobusem Špindlerův Mlýn – Svatý Petr (710 m n. m.), lanovkou Pláň (1195 m n. m.), na kole Bouda na Pláni, rozcestí U Krásné Pláně, Strážné, Vrchlabí (465 m n. m.) = 25 km
K Malému Labi
Vrchlabí – cyklobusem Špindlerův Mlýn – Svatý Petr (710 m n. m.), lanovkou Pláň (1195 m n. m.), na kole Kopřivník, Strážné, Mlýnské Domky, Kamenný Mlýn, Dolní Dvůr, Lánov, Vrchlabí (465 m n. m.) = 25 km 
Za výhledy do Labského dolu
Vrchlabí – cyklobusem Špindlerův Mlýn (710 m n. m.), lanovkou Medvědín (1235 m n. m.), na kole Horní Mísečky, rozcestí na Haldách, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí (465 m n. m.) = 26 km

 

Krkonošské cyklobusy


 

Harrachov - Rokytnice/Jiz. - Vrchlabí - Janské Lázně - Pec /Sněžkou - Hor. Malá Úpa

118 km

 

Jilemnice - Horní Mísečky

22 km

 

Vrchlabí -Špindlerův Mlýn - Špindlerovka

26 km

 

Trutnov - Mladé Buky - Svoboda nad Úpou - Horní Malá Úpa, Pomezní Boudy

30 km

 

Žacléř - Lampertice - Bernartice - Trutnov

22 km

 

Vrchlabí - Hradec Králové

75 km

Bikepark umožňuje prožít horský závodní adrenalin v prostoru, který je tomu určen a podle toho vybaven. Takovou zábavu nabízí například Trek Špindl Bike Park ve Špindlerově Mlýně. Lanovkou ve Svatém Petru se vyvezete i s kolem na kopec a po trasách doplněných překážkami s různou obtížností sjedete po sjezdovce dolů. Trasy jsou vyznačené a velmi náročné.


01.10.2020
SKIAREÁL Herlíkovice

SKIAREÁL Herlíkovice se nachází 3 km od města Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn. Kromě dvousedačkové lanovky o délce 1 400 m přepravuje lyžaře i nově vybudovaná čtyřsedačková lanová dráha o délce 1 150 m, která je v provozu i při večerním lyžování. Celková přepravní kapacita areálu činí 6 000 os/hod. Všechny tratě se denně upravují. Společný odbavovací systém umožňuje na jednu jízdenku lyžování také v areálech Šachty Vysoké n.J., Kamenec Jablonec n.J., nebo v Jilemnici / Hrabačově.

Výškové metry: 534 - 1005 m
Sjezdové tratě: 11,3 km
Technické zasněžování: 9,3 km
Upravované běžecké tratě: 15 km
Vleky: 5
Sedačkové lanovky: 2
Snowpark

Další služby pro návštěvníky: lyžařská škola, půjčovny a servisy lyží a snowboardů, restaurace a občerstvení přímo na svahu, dále prodejna sportovního vybavení.


01.10.2020
Skiareál Herlíkovice v létě

Skiareál Herlíkovice v létě nabízí: 

  • Čtyřsedačková lanovka na vrchol Žalý
  • Přeprava kol na lanovce ZDARMA
  • Půjčovna terénních koloběžek a kol
  • Cyklotrasy různých obtížností
  • Rozhledna na vrcholu Žalý (nově zrekonstruovaná)
  • Pěší turistika
  • ZDARMA vapka na mytí kol
  • Občerstvení a restaurace
  • Ubytování přímo ve skiareálu v Penzionu  Herlikovice      

Kamenná rozhledna Žalý otevřena  

Ve středu 4. července 2012 byla ve 13 hod. starostou města Jilemnice slavnostně otevřena zrekonstruovaná rozhledna na vrchu Žalý. Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších prošla rozsáhlou rekonstrukcí za více jak 2 miliony 200 tisíc korun. 

  • Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších. 
  • Rozhlednu nechal vystavět v roce 1892 hrabě Jan Harrach.    
  • Z rozhledny je krásný výhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí.
  • Příjemný výlet z náměstí ve Vrchlabí cca 5 km na nejvyšší kopec v okolí – Žalý (1019 m n.m.).
  • Cestu nahoru si ulehčíte, pokud vyjedete na vrchol  lanovkou v Herlíkovicích.

Půjčovna horských kol, sjezdových kol a koloběžek

  • Provoz skiareálu: 16.6. - 30.6. sobota, neděle; 1.7. - 31.8. denně  
  •  Provozní doba: 9:00 - 17:00 /odjezd každou celou hodinu 
  • Půjčovnu najdete vpravo od nástupiště lanovky 
  • Programy pro celou rodinu,  trasy různých obtížností
  • Sjezd po hřebenech Krkonoš

 

Lanovkou se vyvezete na vrchol Žalý 1 019m a odtud sjíždíte po lesních nebo štěrkových cestách. 

Nepotřebujete nic, než odhodlání, chuť a dobrou náladu…


01.10.2020
Rozhledna Žalý

Vrchol kopce Přední Žalý (1019 m n. m.) mezi Beneckem a Vrchlabím patřil od počátku 19. století k oblíbenému turistickému cíli kvůli krásnému výhledu na Krkonoše. První jednoduchá dřevěná rozhledna, či spíše zaměřovací bod, zde byla vystavěna roku 1836. Oblíbenou vyhlídku přerostl les a roku 1888 zřídil spolek Riesengebirge-Verein z Vrchlabí kovovou montovanou rozhlednu o výšce 15 metrů. Vedle této rozhledny nechal Jan hrabě Harrach postavit roku 1890 dřevěnou výletní restauraci s verandou. Kovová rozhledna byla po pouhých 4 letech v havarijním stavu a okresní hejtmanství nařídilo její demolici. 

Současnou kamennou rozhlednu nechal vystavět Jan hrabě Harrach z podnětu jilemnického odboru Klubu českých turistů roku 1892. Na počest rakouského císaře Františka Josefa I. byla rozhledna označena jeho jménem a 7. září téhož roku byla otevřena veřejnosti. Spolu s rozhlednou souvisela výstavba přístupové cesty na Žalý od Mrklova. Roku 1900 původní restaurace vyhořela a na jejím místě vznikla nová dřevěná restaurace, která sem byla přenesena z Jubilejní zemské výstavy v Praze. Tato restaurace zanikla během 2. světové války a na jejím místě byla v roce 2009 vystavěna kopie restaurace podle projektu arch. Klose.
Z rozhledny je skutečně dobrý rozhled a to na Krkonoše a Podkrkonoší – např. Kotel, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, Černou horu, Luční boudu i Sněžku. Spatřit lze i vzdálená místa, např. siluety Ještědu, Bezdězu, Ralska, Trosek i Zvičiny.
Přístup k rozhledně je pěšky po červené turistické značce z Benecka. Další možností je použít sedačkovou lanovku z Herlíkovic. Poslední z velkých oprav rozhledny proběhla v roce 2012.

Novinky
Pěší turistika v Krkonoších

Krkonoše jsou přímo rájem pro pěší turistiku, ve kterém můžete na vlastní kůži poznat jedinečnou krajinu v Evropě. Drsná příroda na hřebenech a vrcholcích hor Vás vyzývá. Ten, kdo zvládne kamenité pěšiny a překoná dlouhá stoupání, bude odměněn…



Předpověď počasí

Návštěvnost

TOPlist


Kontakty
Emailová adresa: holidays.appartement@seznam.cz Telefon: +420 737 940 619 Webové stránky: www.herlikovicepenzion.cz